Hľadáte najlepšie okná? Vyberte si tie pravé

Ponuka dodávateľov okien je momentálne veľmi široká a pre laika dosť neprehľadná na to, aby vedel, ako správne vybrať okná podľa svojich požiadaviek a finančných možností. Základné materiály na výrobu okien, respektíve ich rámov a krídel, sú plast, drevo, hliník, prípadne oceľ. Ďalšie materiálové bázy vznikajú kombináciou menovaných alebo kompozitom s iným materiálom.

luxusný dom

Tieto kombinácie sú obvykle drevo-hliník alebo plast-hliník, ktoré kombinujú rám z dreva alebo plastu a na vonkajšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi využívajú takmer bezúdržbový hliníkový clip. Najlacnejšie sú plastové okná, nasledujú fiberglasoové a drevené okná, potom plast-hliníkové okná, drevo-hliníkové okná , dahšie sú hliníkové okná lmmont.sk a najdrahšie sú okná z vysoko kvalitných oceľových profilov. Najrozšírenejšie sú plastové okná kvôli ich nízkej cene. 
Pri výbere správnych okien zvážte životnosť a údržbu, teplotechnické vlastnosti, pevnosť a odolnosť proti vlámaniu, požiarnu odolnosť a teplotnú roťažnosť, estetiku a ekológiu okien. Správna montáž okien je takisto veľmi dôležitá. 

moderná budova
Životnosť hliníkových okien je veľmi vysoká, až sto rokov. Výhodou je, že odpadá potreba obnovovať povrchovú úpravu ako u drevených okien. Čistiť a mazať kovanie, umyť tesnenie a natrieť ho silikónovým olejom raz ročne treba u všetkých okien rovnako. 
Najpevnejšie sú hliníkové okná a oceľové. Odolnosť proti vlámaniu závisí hlavne od kvality kovania či obsahuje uzatváracie body s takouto odolnosťou. Pri požiadavke odolnosti proti vypáčeniu sa vkladá minimálne jeden takýto uzatvárací bod. Dôležitá je aj uzamykateľná kľučka, ktorá zamedzí jej otočeniu do otvorenej polohy po odvŕtaní z exteriéru. 
Hliník je takisto vyčerpateľná surovina, na výrobu ktorej sa spotrebúva veľké množstvo energie pri jeho oddelení z ťažšnšj rudy bauxitu elektrolýzou. Jeho výhoda ale spočíva vo vysokej miere recyklovateľnosti. Hliník je esteticky tvrdý, ale má širokú škálu farebných úprav a navyše vysokú mechanickú odolnosť proti poškodeniu.