Dolár získal od Americkej ekonómie optimizmus

Spätná väzba vzrástla v piatok na jedno týždňové maximum voči euru, keď ekonomické údaje poukazovali na solídny ekonomický rast a znižovali obavy z hroziaceho spomalenia.
Americké bývanie sa v decembri zvýšilo na 13 ročné maximum, keď sa aktivita zvýšili, čo naznačuje, že oživenie trhu s nehnuteľnosťami na bývanie bolo opäť na nízkej úrovni pri nízkych hypotekárnych úrokoch.Americké doláre.jpg
Z údajov vo štvrtok vyplýva, že maloobchodný predaj v USA sa v decembri zvýšil už tretí mesiac, zatiaľ čo miera výrobnej činnosti v stredoatlantickom regióne v USA sa v januári zvýšila na najvyššiu úroveň za osem mesiacov.
„Posledný pár stretnutí sme dostali nejaké veľmi dobré údaje,“ uviedol Bipan Rai, severoamerický šéf stratégie FX na kapitálových trhoch CIBC v Toronte.
„Federálny rezervný systém vzbudil obavy v súvislosti so zdravím spotrebiteľského a domáceho trhu v USA, zdá sa však, že včera zaznamenali maloobchodné predajné čísla a dáta o bývaní zo včerajška a dnes niektoré z týchto obáv zmiernili, zatiaľ,“ povedal Rai.
Euro EUR = voči doláru kleslo o 0,41% na 1,1089 dolárov.
Japonský jen sa v ten deň zmenil, po oslabení skôr v piatok, keď rekordne vysoké zásoby odrážali silnú rizikovú chuť do jedla.
Americké akciové indexy boli poháňané optimizmom v oblasti podnikových výnosov, pozitívnych ekonomických dát a náznakov odolnosti v čínskej ekonomike.
Údaje v piatok ukázali, že čínska ekonomika skončila tento rok pevnejšie, hoci hospodársky rast sa za takmer 30 rokov ochladil na najslabší.Dolárové puzzle.jpg
„Dáta z decembra signalizovali výrazné dokončenie čínskej ekonomiky a to naznačuje, že čínska ekonomika môže byť v roku 2020 oživená,“ povedal Lee Hardman, menový stratég na MUFG v Londýne.
Yen vzrástol na 110,28, najslabší od mája, potom kleslo späť na 110,12.
Čínsky yuan CNH na šírom mori = tiež posilnený až na 6,8857, najsilnejší od júla.