Jedna z najlepších moderných hier s retro nádychom (a štipkou hororu)

97% kladné hodnotenia, päť z piatich hviezdičiek, niekoľko cien a nominácií vrátane vyhlásenia za najlepšiu videohru roka 2015. Viete o ktorú hru sa jedná? A čo ju robí tak neuveriteľne populárnou?
Predstavujeme vám UNDERTALE – príbeh v ktorom nemusíte nikomu ublížiť!
Undertale– čo môžeme preložiť ako „príbeh z podzemia“ – je RPG hra od vývojára, ktorý je známy pod menom Toby Fox. Takmer celý dizajn hry je založený na jednoduchých pixloch a pôsobí sofistikovane, príjemne a zároveň pútavo. Prenesie vás naspäť do obdobia 80.rokov a prvých klasických počítačov.koniec hry.jpg
A pritom to nie je hra ako každá iná. Sám jej popis vám povie, že ide o „priateľskú hru, kde nikto nemusí zomrieť“. Dôraz na slovo nemusí. Tento slogan by sa totižto dal prepísať na „priateľská hra, kde môžu zomrieť všetci“, a ako už asi tušíte, výsledok bude závisieť čisto od vašich rozhodnutí.
Príbeh rozpráva o dávnych časoch, keď na zemi spolu žili ľudia a príšery. Jedného dňa však vypukla vojna, v ktorej s prehľadom vyhrali ľudia (z dôvodov ktoré sa dozviete neskôr). Tí potom uväznili netvorov do podzemia na veky vekov. A tu do rozprávania prichádzate vy, respektíve hlavná postava, ktorú ovládate vy. Je to ľudské dieťa ktoré náhodou spadne do obrovskej priepasti a zrazu sa ocitne v Ruinách, časti podzemia.
Vašim primárnym cieľom je dostať sa von – alebo zostať, ak vás ovplyvnia zážitky a okolnosti dobrodružstva. Môžete bojovať – alebo sa rozhodnúť pokračovať v ceste pacifistu. Hra má niekoľko možných koncov, ale za tie dôležite sa považujú len hlavné tri.srdce z pixlov.png
Jednu z vecí čo si hráči naozaj pochvaľujú je fakt, že videohra je krásne mysteriózna a skrýva veľa tajných a vzájomne prepojených referencií. Takisto nemá problém s priamou interakciou s hráčom (po anglicky braking the fourth wall), čo vlastne znamená, že vám príležitostne dá najavo, že o vás a vašich voľbách počas hrania vie. Niekedy to môže byť milé. Inokedy strašidelné.
Pomerne obľúbenou je aj hudba sprevádzajúca dobrodružstvo hlavnej postavy. Z pohľadu fanúšikov patrí medzi tie najlepšie z tohto druhu. Komponoval ju sám Toby Fox, a presne zapadá do jednotlivých častí hry. Možno ste už počuli pieseň Megalovania, lebo práve ona sa v obecenstve uchytila asi najviac a poznajú ju aj ľudia, ktorý UNDERTALE nikdy nehrali.
Väčšina ľudí sa zhodne, že ide o majstrovské dielo, ktoré sa oplatí si zahrať aj viac ako raz, lebo vždy nájdete niečo nové a zvláštne, čo ste si predtým nevšimli.

Categories: Hry