Kniha ako návod na smrť

Mladý, romantický, večne dumajúci melancholik. Taký bol hlavný hrdina Werther v slávnom románe Utrpenie mladého Werthera od Goetheho. Toto rozsahom malé, no významom obrovské dielo pojednáva o nešťastnej láske hlavného hrdinu k žene, ktorá sa už sľúbila inému. Práve kvôli sentimentálnej povahe Werthera sa dielo končí tragicky. Hlavný hrdina totiž volí to najkrajnejšie riešenie, a to samovraždu. Dôvodom k takémuto činu mu bolo šialená a už neúnosná túžba k zasnúbenej Lotte a žiarlivosť k jej snúbencovi Alfrédovi. Celé dielo má melancholický nádych a je popretkávané množstvom filozofických myšlienok.
Román je z časti autobiografický. Autor čerpal z vlastného života, z vlastnej nešťastnej lásky k Charlotte Buffovej, ktorá bola zasnúbená s jeho dobrým priateľom Kestnerom a zo smrti priateľa, ktorý zomrel vlastnou rukou, taktiež kvôli nešťastnej láske. Utrpenie mladého Werthera je prvé dielo, ktoré Goetheho preslávilo aj mimo Nemecka. S tým, čo nasledovalo po jeho vydaní zrejme nerátal ani samotný autor.

pohled

Wertherov efekt
Kniha sa po vydaní stala modlou nejednému nešťastníkovi. Množstvo ľudí sa začalo s Wertherom stotožňovať a v jeho myšlienkach nachádzali myšlienky vlastné. Tragický koniec knihy zapríčinil v tej dobe vlnu pohoršenia, ale aj módnu vlnu Wertherových následníkov. Žlté nohavice, modrý frak, vesta – oblečenie knižného hrdinu, ktoré začali nosiť po uliciach jeho obdivovatelia. Niektorí však nezačali napodobňovať len jeho štýl obliekania, ale aj jeho rozhodnutie odísť dobrovoľne zo sveta. Tragický koniec Goethovho diela vyvolal vlnu samovrážd, dokonca možno hovoriť až o epidémií. Ľudia odchádzali zo sveta presne napodobňujúc odchod Werthera – strelou do hlavy a v posledných minútach držali v ruke dielo, z ktorého Werther pochádza.

bouřlivost

Psychologický výraz Wertherov efekt označujúci epidémiu samovrážd tak vznikol na základe Goetheovho diela.

Utrpenie mladého Werthera stojí za prečítanie. Čo však treba podotknúť je, že vám náladu nezlepší, práve naopak. Preto ho treba čítať v dobrom psychickom rozpoložení.
A ešte jedna zaujímavosť na záver: Utrpenie mladého Werthera bola jednou z najobľúbenejších kníh aj samotného Napoleona Bonaparte.