Prestávate fajčiť? Nečudujte sa, ak začnete priberať!


Cigarety nie sú ničím zdravým, ani životu prospešným. Škodia nám dokonca viac, ako si len myslíme. Nezávisí to len od samotného fajčenia, ale aj od toho, aké cigarety fajčíte. V prípade normálnej cigarety môžeme totižto hovoriť iba o smiešnom percente tabaku, z čoho logicky vyplýva, že zvyšné látky nebudú asi o nič lepšie. Najmä kvôli tomuto sú cigarety také škodlivé.
S fajčením sa už od nepamäti spája najmä stabilná váha. Prečo to tak je nie ej doteraz úplne jasné, aj napriek tomu, že sa na to vedci snažia neustále prísť, avšak neúspešne. To, že s ukončením fajčenia však zvykne váha jednotlivca aspoň trochu pribudnúť je však viac ako skutočnosť a to aj v prípade ak sa po fajčení nezačnete prejedať a vaše stravovanie sa nijak nezmení.

cigareta.jpg

Dá sa povedať, že cigarety mierne znižujú chuť do jedla. To je jednej z faktov, prečo možno určite predpokladať, že po vysadení cigariet z nášho denného obehu sa číselko na našej váhe začne pomaly, ale isto zvyšovať. Cigarety tiež utlmujú niektoré zmysly, ako je napríklad chuť, alebo čuch, čo znamená, že po tom, ako cigarety vysadíte, po približne 2 – 3 týždňov si začnete uvedomovať, ako vlastne jedlo ktoré jete chutí, a že má oveľa intenzívnejšiu chuť aj vôňu, ako ste si doteraz mysleli.

kouření.jpg

Ďalším dôvodom môže byť aj to, príjem nikotíny zvyšuje činnosť látkovej premeny, na základe čoho vlastne ľudia, ktorí denne fajčia spotrebujú viac energie, ako človek, ktorý nefajčí. Toto môže mať za následok, že po vysadení cigariet sa látková výmena zasa znižuje, organizmus sa spomaľuje a teda sa nám na telo začne nabaľovať aj viac tukov, ako doposiaľ. Ako ďalší zaujímavý fakt, ktorý vo veľkej miere pravdepodobne môže za zvyšovanie hmotnosti u bývalých fajčiarov môže byť podľa vedcov zo Zürichu to, že kvôli nedostatku nikotínu v tele príde k premene črevnej mikroflóry. Práve toto má za vznik že telo z potravy ,ktorú zjeme viac vyťaží, kvôli čomu naberáme na hmotnosti.

Categories: Nezařazené