Keď Maďar Ernӧ Rubik prišiel s týmto vynálezom, ktorý mal skrátiť dlhú chvíľu a zároveň trénovať naše logické schopnosti, pravdepodobne neočakával taký veľký ohlas a obľúbenosť. A predsa, aj po takmer 50 rokoch, ľudí (najmä teda vedcov) stále zaujíma a fascinuje táto na pohľad jednoduchá, farebná kocka. Tento hlavolam generácií študovali po celé roky rôzne tímy matematikov, a jednou z otázok ohľadom nej, ktorou sa zaoberali, bola pravdepodobne tá, ktorú ste si neraz položili aj vy sami:
Na koľko najmenej otočení sa ľubovoľne pomiešaná kocka dá zložiť do pôvodného stavu?
Ak ju rozhádžete práve 200 ťahmi, tak potom je isté, že ju možno vrátiť späť v 200 alebo menej ťahoch. Kde však leží to absolútne maximum? Hoci to trvalo dosť dlho, zdá sa, že už nejakú dobu na ňu máme solídnu odpoveď. Ak ste náhodou o nej ešte nepočuli, rozhodne čítajte ďalej.
Božské číslo – hranice možností
Niekedy nazývané aj Boží algoritmus (God’s algorithm). Môže byť použité vo viacerých matematických významoch a problémoch, v ktorých ide o nejaký počet ťahov pre výhru či riešenie. V tomto prípade sa však budeme zaoberať tým, ktoré sa týka Rubikovej kocky.
Niektorý fanúšikovia sa zaoberajú len rýchlim skladaním, pričom mnohokrát si myslia, že stačí dobrý postup, rýchle ruky a veľa tréningu. Namýlia sa tak úplne, no predsa zabúdajú na niečo dôležité – ak naozaj existuje „magické“ číslo, o ktorom sa dá povedať, že pri akokoľvek popretáčanej kocke bude potrebných najviac toľkoto otáčok na riešenie, nebolo by jednoduchšie snažiť sa nájsť práve to a následne s ním pracovať pri hľadaní vhodného postupu?
Preto vznikla druhá skupinky nadšencov tejto škatuľky, zameraných na tento problém. Po niekoľko rokov sa však toto číslo menilo. Najskôr sa potvrdilo, že 52 stačí, no počas nasledujúcich desaťročí sa táto postupne zmenšovalo. Nakoniec sa v 2010 dokázalo, že Božie číslo je len 20, čo je takmer až neuveriteľný poznatok. Samozrejme, samotný praktický dôkaz sa zdá takmer nemožný, ale len takmer. Ak sa s ňou nabudúce budete zabávať, nezabudnite si to skúsiť. Za pokus predsa nič nedáte. A ktovie, možno sami objavíte jedno z tajomstiev Rubikovho rébusu.