Úžasné fakty o medúzach

1) V skutočnosti nie sú ryby.
Nie sú to ani stavovce. Medúzy sú súčasťou skupiny morských živočíchov, ktoré obsahujú špecializované bunky na zachytenie potravín, ako sú morské sasanky a koraly.

žluté meduzy

2) V podstate sú vyrobené z vody a nervov.
Medúzy nemajú žiadny mozog, srdce, kosti ani dýchací systém (ich koža je taká tenká, že môžu okysličovať difúziou) a pozostávajú z približne 95% vody. Ich nervový systém im umožňuje vnímať základné zmysly ako zápach a dotyk. Nepotrebujú žiadne iné orgány.

4) Medúzy sú už viac ako 650 miliónov rokov na tejto planéte.
Potvrdzujú to fosílne dôkazy, že medúzy boli nažive v období, ktorý sa datuje ešte predtým ako žili dinosaurami, čiže sa radí medzi najstaršie multi-orgánove stvorenie na planéte. Aj toto je jeden z mnohých úžasných faktov o medúzach, ktoré sa môžete dočítať na tejto stránke.

modrá medůza

5) Nie všetky medúzy pália.
Existujú niektoré druhy medúzy, ako je Zlatá Medúza, ktoré nepotrebujú svoj obranný mechanizmus aby sa bránili.

6) Niektoré medúzy sú jedlé.
Medúzy sú v niektorých ázijských kuchyniach vychválené ako pochúťka : napríklad v Kórei sa „medúzový salát“ podáva na večierkoch, svadbách a iných slávnostných večerných hodinách.
V Japonsku sa medúzy používajú na výrobu rôznych druhov jedál a sú naozaj výborné.

7) Najmenej jedovatá medúza je aj najmenšia.
Popálenie od medúzy Irukandji – meria približne jeden kubický centimeter – je 100 krát silnejší ako kobry a 1000 krát silnejšia ako tarantuly. Keď je obeť postihnutá jednou z týchto malých nočných môr, obeť trpí „Irukandžiho syndrómom“: silné bolesti, nevoľnosť, potenie, zrýchlená srdcová frekvencia a zvýšený krvný tlak. Ak sa do 20 minút od popŕhlenia touto malou potvorou nedostaví pacient k lekárovi, pacient umiera na zástavu srdca.

medúza

8) Všetko je jedna diera.
Áno, je to správne: medúzy majú jedny ústa, kde konzumujú jedlo, vylučujú odpad a reprodukujú sa.