Voľby a mladí ľudia

Každý deň stojíme pred možnosťou vybrať si. Či už sa rozhodujeme, čo si kúpime, premýšľame nad tým, ako sa v rôznych situáciách zachováme alebo si skrátka len vyberáme ten správny dopravný prostriedok na cestu do práce alebo školy. Rozhodnutia, ktoré robíme denne, nám môžu zmeniť život. A inak tomu nie je ani keď si máme zvoliť tú správnu cestu v politike.rôzne dvere na výber.jpg
Téma volieb nebola v žiadnej dobe považovaná za jednu z najľahších. Každá generácia sa k tejto problematike stavia inak. Tí starší z nás už nemajú potrebu niečo meniť a väčšina z nich má pocit, že svojim hlasom už nič nezmení. Často sa preto stáva, že k urnám nejdú a neposkytnú svoj hlas jednej z vybraných strán alebo ľuďom, ktorí kandidujú na rôzne posty.
Ale čo tí mladí? Ako sa na celú túto tému dívajú ľudia, ktorí sotva nadobudli možnosť voliť? Myslím si, že mnoho z nich sa pokúša o zmenu. Pocit, že môžu do niečoho tak vážneho zasiahnuť, im dodáva silu. Chcú a snažia sa o to, aby sa im žilo jednoduchšie a lepšie a práve kvôli tomu využívajú túto možnosť a idú hlasovať. Avšak, niektorým z nich sa zdá, že ich hlas nemá žiadnu váhu a nemôžu rozhodnúť. Myslím si, že práve toto je veľký omyl. Každý jeden hlas má určitú váhu, ktorá môže skutočne rozhodnúť. Ak sa totiž jednotlivé výsledky spočítajú, skutočne môžu všetkých prekvapiť. Tak prečo by sme to nemohli skúsiť? Jednoznačne môžeme rozhodnúť a ak máme tú možnosť, tak sa pýtam – prečo ju mnohí z nás len tak zahodia? Pravda je taká, že tí, ktorí sa ani o nič nepokúsili, sa potom väčšinou na celú spoločnosť len sťažujú. Ale prečo nezasiahli, keď mohli? nohy a biele šípky na chodníku.jpgPamätajme na jednu vec – ak nazrieme hlbšie do histórie, tak zistíme, že nie vždy tu bola možnosť slobodne sa rozhodnúť a vybrať si. Naši predkovia možno túžili po zmene, ale nebol im poskytnutý priestor, aby sa o to pokúsili. Nemali takú veľkú šancu ako máme my. A ani my takú príležitosť nemáme každý deň. Preto si myslím, že ak nastane chvíľa, keď sa môžeme pokúsiť o zlom v našej histórií, máme možnosť voliť, tak by sme len tak nemali postávať a túto skvelú šancu zahodiť! Zabojujme a ukážme, že všetko sa dá, len treba chcieť. Predveďme svetu, čo v nás je, čo pre seba dokážeme urobiť a dajme všetkým vedieť, že naša budúcnosť nám nie je ľahostajná.