Známa RPG hra oslavuje 4 roky

Jednoduchá a zároveň príťažlivá pixlova grafika spojená so skvelo vyrozprávaným príbehom, tým správnym pomerom strašidelnosti a úžasným zvukom a hudbou. Asi tak by sa dala hra UNDERTALE od Tobyho Foxa opísať jednou vetou.
UNDERTALE, alebo Príbeh z podzemia je videohra, ktorej dej sa zaoberá svetom ľudí a príšer. Po veľkej vojne medzi týmito rasami boli netvory vyhnané uväznené do podzemia. Vašou postavou bude dieťa, ktoré tam náhodou spadne. Cestou, ktorej cieľom je dostať sa von, zažije veľa nebezpečných, ale aj príjemných momentov a stretne veľa zaujímavých bytostí.DOS grafika.png
Jednou z vecí, ktorá robí UNDERTALE tak jedinečnú, je to, že hra si pamätá vaše predošlé rozhodnutia, respektíve je z časti naprogramovaná tak, aby pôsobila ako umelá inteligencia. Takéto momenty jej pridávajú tú primeranú desivosť, ktorú si fanúšikovia pochvaľujú.
Ak ste si teda ešte túto hru nezahrali, tak teraz je najvyšší čas. Pokiaľ ju však už ako-tak nepoznáte, mohlo by sa stať, že zo začiatku budete zmätený a nebudete vedieť čo presne máte robiť. Hoci väčšina hráčov preferuje situáciu, kedy sami zisťujú čo sa od nich chce a ako všetko funguje, nie je zlé vedieť do čoho sa vlastne púšťate. A preto je tu zopár tipov a informácií, ktoré vám (možno) pomôžu rozhodovať sa podľa vašich predstáv – aspoň v rámci možností.
Počas vášho dobrodružstva sa budete stretávať s nepriateľmi (alebo priateľmi, podľa toho ako sa na to pozriete) a pri niektorých stretnutiach prejdete do boja. V boji môžete buď útočiť a poraziť protivníka silou, alebo vyrozprávať si cestu von, prejaviť milosrdenstvo a nechať súpera odísť.
Tento systém ďalej vedie k tomu, že celkovú hru môžete prejsť troma spôsobmi:

  • Cesta pacifistu(Pacifist Route), kde nezabijete vôbec nikoho,
  • Neutrálna cesta(Neutral), kde niektorým protivníkom ublížite, iným nie, podľa vášho uváženia
  • Alebo Jazda genocídy (Genocide Run), kde doslova zmasakrujete (takmer) celé podzemie

hracia konzola s klávesnicou.jpg
Každá cesta vedie k inému koncu, avšak na dosiahnutie záveru Skutočného Pacifistu musíte najskôr prejsť neutrálom. Ďalšie „špeciálne“ ukončenie môžete dostať ak sa po zvládnutí genocídy – ktorá sa mimochodom, považuje za najťažšiu – vydáte odznova na štýl pacifistu, a toto vyústenie je známe pod názvom Bezcitný pacifista.
Pre úplný zážitok z hry, je najlepšie prejsť ju aspoň 2-3krát, pričom sa neodporúča preskakovať dialóg, ktorý sa pri opakovaných pokusoch často mení. Je podporovaná na platformách Nintendo Switch, PlayStation 4 a Vita, ale aj Microsoft Windows, Linux, či Mac OS.

Categories: Hry